מה כדאי לבדוק כשבוחרים גן לקטנטנים?

ילדת גן משחקת בצעצועים

לא פשוט למצוא פעוטון לתינוק או הפעוט שלכם. למעשה זה די מאתגר למצוא מקום שיהיה בו גם צוות מקצועי, גם הקפדה על נהלי ותקני בטיחות, נעים, נחמד, נקי , עם חשיבה ודגש על פיתוח מיומנויות חשובות לפעוט, שיהיה בו מס' גבוה של אנשי צוות לעומת הילדים ושגם יהיה יחסית קרוב לבית ועוד..

אנחנו כאן כדי להקל עליכם את המשימה: הכנו רשימה של דברים שחשוב לבדוק כאשר בוחנים פעוטון.

 1. לפני הכל חישבו, מהם הדברים החשובים לכם ביותר – בגן: טיפול אוהב וצוות קבוע, אוכל מזין, בטיחות, חצר זמינה, טווח גילאים דומה של שאר הילדים? לפני שאתם יוצאים מהבית לבדוק , כדאי לעשות סינון ראשוני באתר האינטרנט של הגן, שם תוכלו לקבל מושג כללי לגבי הגן, מיקומו, אופיו והצוות הרכיב אותו ולבדוק האם התחומים החשובים לכם מתאימים לגן כפי שמשתקף באתר.

 

 1. לכו לראות!– אין כמו לראות בעצמכם מה הולך בגן ביום רגיל. השקיעו בוקר אחד ופשוט הגיעו לבדוק בעצמכם את הגן. נתקלתם בצוות שמבקש התראה מראש? מחשיד, גן שמתנהל ביומיום באופן תקני ומוצלח לא אמור לפחד מביקורי הורים. כשתגיעו נסו לראות בעצמכם איך מרגישים הילדים בגן? האם הגן מסודר, והאווירה בו נעימה? האם הגן נקי? בקשו גם לראות את האוכל והתפריט השבועי ובעיקר שימו לב להתנהלות הילדים – הם נראים רגועים ונינוחים?

 

 1. בטיחות– הרבה מעונות פרטיים לא עומדים בתקני בטיחות. בדקו האם הציוד בגן תואם את גילאי הילדים, האם ישנו מטף כיבוי אש וערכת עזרה ראשונה ואת זמינותם, האם החצר , משחקי הגן וחומרי היצירה בגן בטיחותיים? האם אתם יכולים להגיע בכל זמן הפעילות ולבדוק שהפעוט שלכם בידיים טובות?

 

 1. קרבה לבית– גם זה חשוב. עדיף למצוא פעוטון שיהיה קרוב אליכם ושיהיה ניתן להגיע אליו רגלית או לפחות מקום נגיש ולא עמוס בפקקי תנועה ועם חניה צמודה לגן.

 

 1. יחס של אנשי צוות מול מספר תינוקות והכשרתם– שאלו כמה אנשי צוות יש בפעוטון על כמה תינוקות. אל תתביישו גם לשאול להכשרתם של אנשי הצוות – האם הגננות הן גננות מוסמכות, האם המטפלות בעלות ניסיון משמעותי בעבודה עם ילדים?

 

 1. שאלו על סדר היום – חשוב לברר מהו סדר היום בפעוטון – זמן ההגעה בבוקר, זמני הארוחות, מתי ישנים צהריים, מתי משחקים בחוץ, מה עושים בימי שישי בגן. שאלו האם ישנן הפעלות מיוחדות, העשרות או חוגים חיצוניים? במידה וכן, התעניינו בתכנים המועברים.

 

 1. בדקו את החצר. מהו המרחב שיש לילדים, האם החצר מוצלת, בשעות הצהריים יכול להיות מאוד חם והשמש חזקה. רצוי מאוד שיהיו פינות מוצלות או צליה בגינת המשחקים. בנוסף, בדקו שהצעצועים והמתקנים הפזורים בטיחותיים לתינוקות, ושאין מפגעים בעיתיים באיזור.

 

 1. קורס החייאה ועזרה ראשונה לצוות המעון– חשוב לדעת שהצוות בגן מיומן בעזרה ראשונה ויכול לסייע במידת הצורך.

 

 1. ביטוח– בדקו האם קיים ביטוח לילדים במידה וקורה משהו במסגרת המעון.

 

 1. בררו מה החוקים לגבי אוכל– האם ההורים יכולים להביא עבור התינוק מהבית את מה שהם רוצים שיאכילו אותו או שכולם אוכלים את האוכל שמכינים במעון? מה נותנים/לא נותנים לאכול במעון איך מבשלים את האוכל במעון ומי מבשל? האם האוכל מתועש וקפוא או טרי ונעשה במקום? אל תתביישו לבקש הצצה במטבח.

 

 1. עד מתי אפשר להביא את הילדים בבוקר ועד מתי אפשר להשאירם אחה"צ? ישנם מעונות שנוקטים במדיניות שאפשר להביא את הילדים בבוקר בין שעה מסוימת לשעה מסוימת, ויש אחרים שהם מעט יותר נוקשים בשעת ההגעה. בהרבה מעונות מקובל שבין -07:30 ל- 09:00 אפשר להביא את הילדים. בהרבה מעונות ההסדר הוא שאוספים את הילדים בארבע, ולפעמים ישנה אפשרות בתוספת תשלום להאריך עד חמש. בדרך כלל מרבית המעונות כוללים את יום שישי בעוד שחלק מההורים בוחרים להשאיר את התינוק איתם בשישי. ברוב המעונות ניתן לאסוף גם לפני 4 את הילדים.

 

 1. כסף – כמה עולה מעון?התעניינו באפשרויות תשלום, בהרבה מעונות דורשים דמי הרשמה על מנת לשמור לכם מקום. נסו להימנע מלהירשם לכמה מעונות במקביל ושלמו דמי הרשמה רק במעון שאתם בטוחים לגביו. זה שווה את השקט הנפשי שיש לכם מקום שאתם בטוחים לגביו במקום ההתלבטויות האינסופיות והרעש בראש. מרגיש לכם מקום טוב? בררתם? בדקתם? לכו על זה.